„Pasimatuok profesiją iš anksto“ arba kaip nesuklysti renkantis profesinės karjeros kelią

Tikriausiai visi girdėjote posakį, kad jei tinkamai pasirinksi profesiją, į darbą kiekvieną dieną eisi kaip į šventę? Na, gal ne į šventę – vis dėlto darbas yra darbas… Bet nesusiraukęs – tai jau tikrai! Ir reikia tam visai nedaug. Tik teisingai atsakyti į klausimus, kuriuos kasmet vasarai beldžiantis į duris dažniau ar rečiau sau užduoda tūkstančiai jaunuolių, besimokančių bendrojo ugdymo mokykloje: „Kuo norėčiau tapti? Kokią profesiją pasirinkti ir kur stoti mokytis, kad nesuklysčiau?“

Atsakyti sau į šiuos klausimus ir apsispręsti lengviau tiems, kurie su dominančia profesija jau pažįstami – pasidomėjo iš anksto ir žino apie ją daugiau, nei tik pavadinimą. O dar lengviau tiems, kurie profesiją jau „pasimatavo“.

Bet ar įmanoma „pasimatuoti“ – išbandyti dominančią profesiją tebesimokant, pavyzdžiui, gimnazijoje? Taip, jau kelerius metus mūsų šalyje galima vienu metu mokytis ir bendrojo ugdymo mokykloje, ir profesinio mokymo įstaigoje. Išbandyti galima fotografo, multimedijos specialisto, floristo, suvirintojo, dailidės, kompiuterių tinklų derintojo, automobilių mechaniko, kirpėjo ir daugybę kitų paklausių profesijų.

Apie unikalią galimybę, kuri padeda apsispręsti renkantis profesiją ir net leidžia žengti pirmuosius žingsnius profesinės karjeros keliu, šį pavasarį kartu su ekspertais diskutavo keli šimtai moksleivių, besimokančių įvairių Lietuvos regionų bendrojo ugdymo mokyklose. Šiemet surengti penki informaciniai – motyvaciniai renginiai, skirti populiarinti profesijos įgijimą besimokant bendrojo ugdymo mokykloje. Jie vyko Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje, Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijoje, Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijoje, Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijoje ir Panevėžio rajono Velžio gimnazijoje.

Anot juose dalyvavusių moksleivių, pradėti mokytis dominančios profesijos besimokant gimnazijoje „yra puikus būdas geriau ją pažinti ir išbandyti save bei įsitikinti, ar aš ir profesija tinkame vienas kitam“.

Informaciniai – motyvaciniai renginiai moksleiviams, kuriuos inicijavo Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras, įgyvendinantis ES socialinio fondo lėšomis finansuojamą projektą „Profesinio mokymo ir mokymosi visą gyvenimą populiarinimas Lietuvoje“, 2023-ųjų pavasarį vyko jau trečią kartą. Ankstesniais metais jie surengti Panevėžio Juozo Balčikonio, Utenos „Saulės“, Jonavos Senamiesčio, Radviliškio rajono Baisogalos, keliose Kėdainių rajono, Kauno miesto ir rajono gimnazijose. Daugiau informacijos apie galimybę „pasimatuoti“ dominančią profesiją ir pradėti jos mokytis dar bendrojo ugdymo mokykloje bei kaip tai padaryti rasite internete profesijamokykloje.lt.