Profesinio mokymo ir darbo rinkos galimybės karo pabėgėliams iš Ukrainos

2022 m. vasario 24 d. rytą Rusijos Federacija grubiai pažeidė tarptautinės teisės normas pradedama karą prieš Ukrainą. Agresijos akivaizdoje Lietuva palaiko Ukrainą ir teikia jai paramą kartu su kitomis šalimis ir tarptautinėmis organizacijomis. Lietuvos valstybinės institucijos aktyviai teikia paramą Ukrainos karo pabėgėliams: priimti teisės aktai, palengvinantys ukrainiečių įsikūrimą, operatyviai suteikiami leidimai gyventi, mokytis, dirbti, gauti medicininę pagalbą.

Ukrainiečiams sudaromos sąlygos pasinaudoti profesinio mokymo galimybėmis

Ukrainiečiams, kurie dėl karo veiksmų Ukrainoje pasitraukė į Lietuvą, sudaromos galimybės mokytis profesijos, siekiant jiems kuo skubiau padėti integruotis. Atsižvelgus į karo pabėgėlių situaciją, pakeistos jų priėmimo mokytis pagal profesinio mokymo programas sąlygos ir profesinio mokymo organizavimas.

Lietuvoje prieglobsčio pasiprašę ukrainiečiai gali kreiptis į profesinio mokymo įstaigas su prašymu tęsti mokymąsi pagal konkrečią profesinio mokymo programą, jeigu pagal panašią programą mokėsi Ukrainoje. Įvertinus asmens turimas kompetencijas bei mokymosi pasiekimus, jis gali būti priimamas mokytis į jam tinkamiausią profesinio mokymo programą ir kursą. Iš Ukrainos atvykusių mokinių integravimasis skatinamas juos įtraukiant į anksčiau sudarytas profesinio mokymo grupes.

Nuo naujų mokslo metų profesinio mokymo įstaigose norintys mokytis ukrainiečiai galės dalyvauti vasarą vyksiančiame bendrajame priėmime. Stojimo prašymus tiesiogiai pateikę profesinio mokymo įstaigoms, būsimi mokiniai LAMA BPO informacinėje sistemoje bus užregistruojami pačių profesinio mokymo įstaigų.

Jei asmuo bendrojo priėmimo metu neturės išsilavinimą įrodančių dokumentų, jo kompetencijas ir mokymosi pasiekimus įvertins profesinio mokymo įstaiga. Vasarą mokytis profesijos priimti ukrainiečiai bus įtraukiami į naujai komplektuojamas profesinio mokymo grupes. Iš Ukrainos atvykusiems pabėgėliams mokytis profesijos bus sudaryti individualūs mokymo planai, pagal poreikius ir galimybes teikiama įvairiapusė mokymosi ir švietimo pagalba.

Ukrainiečiai Lietuvos darbo rinkoje: įsidarbinimo galimybės

Užsiregistravę Migracijos departamente, Ukrainos piliečiai ir asmenys be pilietybės, gyvenę Ukrainoje ir pasitraukę iš Ukrainos dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų, turi teisę dirbti ir vykdyti savarankišką veiklą Lietuvoje. Ukrainos karo pabėgėliai neprivalo gauti leidimą dirbti Lietuvoje. Užimtumo tarnyba teikia Ukrainos karo pabėgėliams šias paslaugas: informavimo, konsultavimo, pagalbos įsidarbinant. Užsiregistravus Užimtumo tarnyboje, bus suteikiamos ne tik konsultacijos ir tarpininkavimo įdarbinant paslaugos, bet ir papildomos integracijos į darbo rinką priemonės, pavyzdžiui, galimybė įgyti profesines žinias. Užimtumo tarnyboje užsiregistravusiam asmeniui paskiriamas jį kuruojantis konsultantas.

Siekiant kuo geresnės Ukrainos karo pabėgėlių integracijos organizuojami nemokami lietuvių ir kitų užsienio kalbų kursai.

Lietuvos statistikos departamento 2022 m. gegužės 21 d. duomenimis, Lietuvoje užregistruota 53712 karo pabėgėlių iš Ukrainos, iš jų 29 857 priklauso 18-64 m. amžiaus grupei, 15 745 – 6-17 m. amžiaus grupei, 5 625 – iki 6 m., 2485 – nuo 65 m. amžiaus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Lietuvoje nuo karo pradžios iki 2022-05-23 įdarbinta 6,3 tūkst. ukrainiečių. Užimtumo tarnyboje 2022-05-23 buvo registruoti 6,5 tūkst. darbo ieškantys ukrainiečiai. Užimtumo tarnybos informacinėje sistemoje 2022-05-23 buvo laisvos darbo vietos – 5,2 tūkst. kuriose darbdaviai pažymėjo, kad įdarbintų nuo karo bėgančius ukrainiečius.

Skaityti daugiau:
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos informacija dėl Ukrainos pabėgėlių

Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO)

Užimtumo tarnybos informacija

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

Lietuvos oficialiosios statistikos portalas

Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *