In Memoriam Vincentas Dienys

vincentas-dienys

Balandžio 2 d. Anapilin išėjo Lietuvos fizikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras, šiuolaikinės Lietuvos profesinio mokymo sistemos kūrėjas Profesinio mokymo metodikos centro (vėliau tapusio Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centru) vienas iš įkūrėjų Vincentas Dienys.

Vincentas Dienys gimė 1936 m. balandžio 22 d. Aleknose, Rokiškio apskrityje, 1959 m. baigė Vilniaus universitetą. V. Dienio profesinę ir mokslinę karjerą galima padalinti į du etapus. Pirmąjį jis paskyrė fizikai. Nuo 1958 m. iki 1990 m. dirbo Fizikos ir matematikos bei Puslaidininkių fizikos institutuose, 1981 m. jis tapo fizikos ir matematikos mokslų daktaru, 1988 m. – profesoriumi. Vėliau jo karjera pasisuko Lietuvos profesinio mokymo ir mokymosi visą gyvenimą sistemų kūrimo link. 1990–1994 metais dirbo Kultūros ir švietimo ministro pavaduotoju, 1994–1996 metais – Pedagogikos institute. 1996 m. Švietimo ir mokslo ministras jam delegavo užduotį įsteigti Profesinio mokymo metodikos centrą ir suburti jo kolektyvą, Centrui vadovavo iki 2005 m., tačiau ir vėliau aktyviai prisidėjo prie profesinio mokymo, mokymosi visą gyvenimą, suaugusiųjų švietimo ir aukštojo mokslo reformų įgyvendinimo. Nuo 1993 iki 2003 m. buvo Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos prezidentu. 1998 m. V. Dieniui įteiktas LDK Gedimino ordino 1-ojo laipsnio medalis.

Vincentą Dienį (Valdą, kaip į jį kreipėsi kolegos) galima drąsiai vadinti vienu iš Lietuvos profesinio mokymo sistemos architektų. Nuo pat Profesinio mokymo metodikos centro įsteigimo jis entuziastingai ėmėsi profesinio mokymo turinio reformavimo darbų, tvaraus PHARE Profesinio mokymo reformos programos iniciatyvų įgyvendinimo, profesinio mokymo kokybės užtikrinimo mechanizmų institucionalizavimo, prisidėjo prie profesinio mokymo ir aukštojo mokslo strateginių dokumentų ir įstatymų kūrimo, Lietuvos kvalifikacijų sandaros ir sistemos, modulinių profesinio mokymo programų sistemos projektavimo. Tai tik dalis jo svaraus indėlio į profesinio mokymo ir mokymosi visą gyvenimą sistemų kūrimą. Puikiai mokėdamas anglų kalbą V. Dienys siekė, kad Lietuva mokytųsi iš geriausiųjų – užmegzti ryšiai su Vokietijos profesinio mokymo institutu BIBB, pradėta bendradarbiauti su Europos mokymo fondu (Turinas, Italija). V. Dienys ilgus metus atstovavo Lietuvai įvairiose Europinėse struktūrose ir darbo grupėse, buvo Europos mokymo fondo patariamojo forumo, Europos kvalifikacijų sandaros patarėjų grupės nariu. Savo darbe propagavo profesinio mokymo politikos ir praktikos bei profesinio mokymo tyrimų dermę, partnerystę su Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkais, taip pat ir pats aktyviai prisidėjo prie mokslo publikacijų, straipsnių Vytauto Didžiojo universiteto žurnale „Profesinis rengimas: tyrimai ir realijos“ ir kituose leidiniuose rengimo. Savo žiniomis ir patirtimi dalijosi su Vytauto Didžiojo universitete rengtais profesinio mokymo vadybos ekspertais ir profesijos mokytojais.

Vincento Dienio moto galima laikyti „Pirmyn“. Būtent šiuo žodžiu jis dažnai pabaigdavo savo laiškus kolegoms, aplinkinius žavėjo optimizmu ir puikiu humoro jausmu, ryžtu, kritiniu ir strateginiu mąstymu.

Skaudžios netekties valandą Valdo šeimą ir artimuosius nuoširdžiai užjaučia ir drauge liūdi Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro kolegos.