Vilniuje vykusio būsimųjų metalo apdirbimo staklių operatorių profesinio meistriškumo konkurso „Metalo apdirbimo staklių operatorius 2023” nugalėtoja tapo Vilniaus technologijų ir inžinerijos mokymo centro TECHIN mokinių komanda, kurią sudarė Robert Taraškevič, Marius Šalgunovas ir Tomas Kazakevičius (profesijos mokytojas Justinas Dundulis).
Nugalėtoja tapusios Vilniaus technologijų ir inžinerijos mokymo centro TECHIN mokinių komandos narys R. Taraškevič CNC staklių operatoriaus darbą lygina su žaidimu, kai tiesiog „rašai koordinates“, o po to lauki, kas išeis, tačiau neslepia, kad „rankos atliekant praktinę užduotį drebėjo“. „Bet kai baigi darbą ir savo rankose laikai detalę, kuriai pagaminti pats parašei programą, jausmas nepakartojamas“, – priduria trečiąją vietą konkurse užėmusios Kauno technologijų mokymo centro mokinių komandos narys Domantas Kazakevičius.
Nacionalinio profesinio meistriškumo konkurse „Metalo apdirbimo staklių operatorius 2023“, kurį organizavo Vilniaus technologijų ir inžinerijos mokymo centras TECHIN bei Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacija LINPRA, dalyvavo būsimieji metalo apdirbimo staklių operatoriai – įvairių Lietuvos profesinio mokymo įstaigų mokiniai ir absolventai, neseniai įgijusieji šią profesiją. Susibūrę į komandas prieš konkursą jie atliko namų darbus – su programinėmis staklėmis pagamino laisvai pasirinktą gaminį, o konkurso metu turėjo pademonstruoti ne tik praktinius gebėjimus dirbti su moderniomis staklėmis, bet ir teorines žinias – parašyti programas CNC tekinimo/frezavimo staklėms su Fanuc operacine sistema ir pagaminti gaminį pagal pateiktą brėžinį.
„Didžiausią nerimą jiems ir kėlė praktinė užduotis. Kiekviena grupė gavo po brėžinį ir turėjo patys nuspręsti, kaip pagaminti tą detalę – parašyti CNC programą ir paruošti stakles. Svarbiausia užduoties dalis ir yra programa – jei ją rašydamas padarysi klaidą, gali ir įrankiai sulūžti“, – aiškina komandos nugalėtojos profesijos mokytojas Justinas Dundulis.
Konkurso dalyviai jaudinosi ir dėl to, kad jis – puiki galimybė palyginti įgūdžius bei pademontruoti savo gebėjimus galimiems darbdaviams. „Manau, kad ne vienas konkurso dalyvis jau netrukus sulauks kvietimo įsidarbinti, nes metalo ir kitų medžiagų apdirbimo staklininkų įmonėms labai trūksta“, – neabejoja Vilniaus technologijų ir inžinerijos mokymo centro TECHIN direktorius Mindaugas Černius. Anot jo ir profesijos mokytojų, įgijusiems metalo apdirbimo staklių operatoriaus profesiją atsiveria itin plačios karjeros galimybės – mokydamiesi toliau jie gali tapti CNC programuotojais, technologais, konstruktoriais, gamybos meistrais ar net gamybos vadovais.
Tai, kad Lietuvos gamykloms trūksta šios srities specialistų, pabrėžia ir konkurso dalyvius atidžiai stebėjęs LINPRA direktorius Darius Lasionis: „Lietuvai reikia gabių, talentingų inžinierių, o žmonėms, besirenkantiems inžinerines profesijas, reikia žinių, kompetencijos ir motyvacijos. CNC staklių operatoriaus profesija – yra tvirtas pirmasis karjeros, kuri tęsis visą gyvenimą, žingsnis“.
Nacionalinį profesinio meistriškumo konkursą „Metalo apdirbimo staklių operatorius 2023“ inicijavo Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras, įgyvendinantis projektą „Profesinio mokymo ir mokymosi visą gyvenimą populiarinimas Lietuvoje“, kuris finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis. Išmokti metalo apdirbimo staklių operatoriaus ir daugybės kitų paklausių profesijų galima įvairiose mūsų šalies profesinio mokymo įstaigose. Informaciją apie mokymo programas ir priėmimo sąlygas rasite interneto platformoje https://lamabpo.lt/profesinis-mokymas/.
Reportažą iš konkurso žiūrėkite čia.