Profesinio meistriškumo konkursai: mokiniams – naudingas išbandymas, mokytojams ir darbdaviams – erdvė ieškoti inovatyvių sprendimų

Jau tapo įprasta, kad kasmet pavasarį Lietuvos profesinio mokymo įstaigų mokiniai varžosi dėl geriausiojo būsimojo specialisto vardo – vyksta įvairių profesijų nacionaliniai profesinio meistriškumo konkursai. Juose, pasitelkdami teorines žinias bei praktinius įgūdžius, mokiniai turi atlikti įvairias komandines bei individualias užduotis, o jų darbus vertina pripažinti amato meistrai.

Konkursas – kelias į sėkmę

Kasmet organizuojamų konkursų mokiniai laukia, jiems kruopščiai ruošiasi. Dažniausiai pirmasis konkurso etapas vyksta pačioje mokymo įstaigoje, kur jie turi įveikti savo bendramokslius, po to – bendraamžius, besimokančius tos pačios profesijos kitose regiono profesinio mokymo įstaigose, ir tik tada atsiveria kelias į nacionalinį konkursą, kurio nugalėtojai pelno teisę atstovauti Lietuvai tarptautiniuose jaunųjų amato meistrų profesinio meistriškumo konkursuose. Ir nors daugybę žmonių namuose įkalinęs COVID-19 gerokai pakoregavo šiųmetinį nacionalinių konkursų tvarkaraštį – dalis jų, turėjusių vykti kovo antroje pusėje ar balandį, perkelta į vėlesnį laiką, kol kas nieko konkretaus nežino ir jų nugalėtojais tapę bei kelialapius į tarptautinius jaunųjų profesionalų konkursus laimėję moksleiviai, tų konkursų, kurie buvo surengti iki šalyje įvedant karantiną, dalyviai pagrindiniu savo prizu vadina galimybę išbandyti save ir parodyti kitiems, ko išmoko.

„Ateityje norėčiau kurti savo verslą, bet noriu ne tik vadovauti – noriu viską mokėti pati, kad galėčiau parodyti savo darbuotojams, ką ir kaip reikia daryti“, – ambicijų neslėpė šiųmetinio nacionalinio kepėjų konditerių profesinio meistriškumo konkurso dalyvė kaunietė Sigita. Jos varžovės kėdainiškės Sandros norai kuklesni – įgyti paklausią profesiją. „Šis konkursas – vertinga patirtis. Labai jaudinausi, ne viskas pasisekė, bet, manau, kad mane pastebėjo ir darbo ilgai ieškoti tikrai nereikės“, – tikisi mergina. Šio konkurso, vykusio tarptautinės parodos „Studijos 2020“ metu, nugalėtoja tapusios klaipėdietės Lauros profesijos mokytoja Gintarė Čeplinskienė paklausta, ar baigusiam profesinę mokyklą kepėjui konditeriui sunku siekti karjeros, atsakė, kad nemažai jų sėkmingai dirba įvairiuose restoranuose, dalis tęsia mokslus ir tampa maisto technologais. „O Rokas, kuris mokydamasis mūsų mokykloje taip pat sėkmingai dalyvavo konkursuose, dabar dirba konditeriu viename garsiame restorane ir pas mus moko dabartinius mokinius“, – buvusio mokinio sėkme džiaugiasi Klaipėdos turizmo mokyklos profesijos mokytoja.

Tuo pat metu vykusio jaunųjų automechanikų konkurso nugalėtoju tapęs Joris iš Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos savo sėkmę sieja su profesijos mokytoju ekspertu Vitalijumi Kabelis, kuris prieš dešimtmetį pats dalyvavo ir nacionaliniame, ir tarptautiniame profesinio meistriškumo konkurse „Euroskills“ bei parvežė į Lietuvą sidabro medalį. „Turėjau labai gerą mokytoją, kuris suteikė tiek teorinių žinių, tiek praktinių įgūdžių. Informaciją mokytojas siųsdavo net naktimis, – įtemptą pasiruošimo nacionaliniam konkursui laikotarpį prisiminė Joris ir pridūrė manantis, kad ši pergalė padės jam atkreipti į save ne tik Lietuvos, bet ir užsienio darbdavių dėmesį: – Pergalę šiame konkurse tikrai bus galima rašyti į savo CV“.

Konkursai naudingi visiems

Nacionaliniai profesinio meistriškumo konkursai, kuriuose varžosi kirpėjų, floristų, masažuotojų, visažistų, statybininkų, mechatronikų ir kitų profesijų Lietuvos profesinio mokymo įstaigose besimokantys mokiniai, vienu ar kitu formatu vyksta nuo pat Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo. Kai kurie iš jų, kaip šiųmetiniai kepėjų konditerių ir automechanikų, pernykščiai visažistų ir kirpėjų, užpernykštis jaunųjų apdailininkų konkursai vyksta tarptautinių parodų erdvėse („Studijos“, „Resta“, „Pelenė“), bet dauguma – moderniose profesinių mokymo įstaigų mokymo bazėse, pavyzdžiui, automobilių kėbulo remontininkų konkursas 2020 m. vyko Klaipėdos paslaugų ir verslo mokykloje, nacionalinis profesinio meistriškumo konkursas „Padavėjas barmenas 2019“ vyko Kauno maisto pramonės profesinio mokymo centre, jaunojo žemės ūkio technikos specialisto profesinio meistriškumo konkursas 2018 m. vyko Alantos technologijos ir verslo mokykloje, nacionalinis profesinio meistriškumo konkursas „Viešbučio darbuotojas 2017“ vyko Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre, nes pagrindinis profesinio meistriškumo konkursų tikslas – atskleisti šiuolaikinio profesinio mokymo patrauklumą ir populiarinti profesinį mokymą bei paklausias specialybes.

Kitas šių konkursų tikslas – motyvuoti besimokančiuosius jaunuolius siekti profesinių aukštumų, atskleisti mokiniams karjeros galimybes, padėti jiems bei būsimiems jaunųjų profesionalų darbdaviams surasti vieniems kitus.
„Besiruošdami konkursams mokiniai stengiasi įgyti papildomų žinių ir įgūdžių, išmoksta daugybės naujų dalykų – to, ko nemokė mokykloje, nes žino: norint tapti geriausiu nepakaks vien mokykloje ir per praktiką įgytų žinių, nes užduotys, kurias jiems tenka atlikti nacionaliniame konkurse, reikalauja ne tik gero profesinio pasirengimo, bet ir išskirtinių asmeninių gebėjimų. Dalyvaudami konkurse jie turi galimybę išbandyti jėgas su bendraamžiais iš kitų šalies profesinio mokymo įstaigų, išmoksta dirbti komandoje. Be to, profesinio meistriškumo konkursai ugdo lyderius – mokiniai įgauna daugiau pasitikėjimo savimi, nes pasitaiko ir sudėtingesnių situacijų, kai reikia greitai priimti nestandartinius sprendimus“, – sako Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro (KPMPC) direktorius Tadas Tamošiūnas.

Dalyvauti profesinio meistriškumo konkursuose mokiniams naudinga ir dėl to, kad jų darbą vertina profesionalai – pripažinti amato meistrai, juos atidžiai stebi įmonių atstovai, todėl mokiniai turi unikalią galimybę pademonstruoti savo įgūdžius, žinias ir gebėjimus darbdaviams ir sulaukti kvietimo atlikti praktiką, o kartais net ir užsitikrinti darbo vietą.
„Darbdaviai ne tik užsuka pamatyti, ką sugeba būsimieji profesionalai, bet neretai tampa konkurso rėmėjais, o nugalėtojus apdovanoja vertingais prizais. Tarp jų – ir kvietimai į tarptautines parodas, ir galimybė išvykti mokytis bei tobulinti žinias ir įgūdžius užsienyje. Antai keli geriausi šiemetinio automobilių kėbulo remontininkų konkurso dalyviai rėmėjų UAB „Tobis“ ir UAB „Audatex Baltics“ dėka savo įgūdžius tobulins Lenkijoje bei stebės šios šalies mokinių profesinio meistriškumo konkursą, o šiemetinio jaunųjų automechanikų konkurso laimėtojas gavo kvietimą dalyvauti tarptautiniame konkurse, kuriame taip pat varžysis Bulgarijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Slovakijos, Ukrainos, Vengrijos ir kitų šalių profesinio mokymo įstaigų mokiniai“, – akcentuoja ne vieną nacionalinį profesinio meistriškumo konkursą surengti padėjusio KPMPC vadovas.

T. Tamošiūnas pabrėžia, kad KPMPC visuomet noriai talkina profesinio mokymo įstaigoms organizuojant profesinio meistriškumo konkursus, nes „ne pasakojimai, o mokinių gebėjimai ir konkursų metu jų atliekamos užduotys – darbai, ,, kuriuos pamato užsukę pasižiūrėti jų bendraamžiai, tėvai ir kiti žmonės, yra vienas iš efektyviausių būdų didinti profesinio mokymo patrauklumą“.

Geriausieji atstovauja Lietuvai „EuroSkills“

Tarptautiniai profesinio meistriškumo konkursai vyksta įvairiose šalyse, taip pat ir Lietuvoje. Tarp jų – Vilniaus automechanikos ir verslo mokykloje 2018 m. surengtas konkursas „Jaunasis automechanikas“, kuriame varžėsi profesinių mokyklų mokiniai iš devynių šalių: Austrijos, Čekijos, Lenkijos, Makedonijos, Slovakijos, Prancūzijos, Slovėnijos, Turkijos ir, žinoma, Lietuvos, 2019 m. sektoriniame praktinio mokymo centre Alantoje vykęs „Jaunojo žemės ūkio technikos specialisto“ konkursas, šiemet Kauno technikos profesinio mokymo centre vykęs tarptautinis profesinio meistriškumo konkursas „Logisto kelias 2020“, kuriame dalyvavo jungtinė latvių ir estų mokinių komanda ir kiti.

Tačiau pagrindinis tarptautinis profesinio meistriškumo konkursas, kurio metu individualių ir komandinių varžybų dalyviai atlieka praktines užduotis ir demonstruoja savo profesinius įgūdžius -„EuroSkills“. Į jį nuo 2008-ųjų kas dvejus metus susirenka jaunieji amato meistrai iš visos Europos. Šiame prestižiniame jaunųjų profesionalų iki 25 metų profesinio meistriškumo konkurse, kurį rengia Europos profesinių įgūdžių organizacija (Europen Skills Promotion Organization) ir kurio tikslas – plėsti jaunuolių profesinius gebėjimus bei skatinti juos siekti profesijos aukštumų, – nuo pat pradžių dalyvauja ir nacionalinius konkursus laimėję Lietuvos atstovai. Mūsų šalies delegacija šiame konkurse rūpinasi KPMPC.

Pastarajame konkurse, kuris 2018 m. vyko Budapešte (Vengrija), 37 profesijų atstovai – iš viso 600 dalyvių iš 28 Europos šalių varžėsi 6 srityse: informacinių ir komunikacinių technologijų, gamybos ir inžinerinės technologijos, statybos technologijos, transporto ir logistikos, socialinės ir asmeninės paslaugos, kūrybiniai menų ir mados. Konkurse, kurio dalyvių gebėjimus vertino 500 ekspertų, varžėsi ir 6 Lietuvos komandos: du mechatronikai, automechanikas, kirpėja, programuotojas, virėjas, suvirintojas bei jų profesijos mokytojai.

Susitinka ir mokytojai, ir darbdaviai

„Profesinio meistriškumo konkursai – tai savotiška mugė, kurioje susitinka tam tikros specialybės atstovai – ir darbdaviai, ir mokytojai, kuriems rūpi, kad Lietuvoje būtų aukšto lygio siuvėjų, apdailininkų, apskaitininkų, logistų, virėjų, floristų, kirpėjų ir kitų savo amatą išmanančių profesionalų. Mokytojams, kurie į konkursą atlydi savo mokinius, tai bendradarbiavimo erdvė, kurioje jie dalijasi su kolegomis sėkmės istorijomis, aptaria aktualijas bei sutaria dėl naujų veiklų, darbdaviams – tai vieta, kur jie gali pamatyti, ką jau šiandien sugeba tie, kurie rytoj ateis pas juos ieškoti darbo. Būtent čia mokytojai ir darbdaviai gali susėsti prie vieno stalo ir kartu aptarti, kokių įgūdžių trūksta būsimiems darbuotojams ir kaip juos geriau parengti darbo rinkai“, – sako KPMPC vadovas T. Tamošiūnas.

Įgyvendinant KPMPC projektą „Profesinio mokymo ir mokymosi visą gyvenimą populiarinimas Lietuvoje“, finansuojamą ES struktūrinių fondų lėšomis, savo sugebėjimus nacionaliniuose profesinio meistriškumo konkursuose ankstesniais metais jau demonstravo jaunieji virėjai, kirpėjai, higieninės kosmetikos kosmetikai, visažistai, floristai, automechanikai ir kitų profesijų besimokantys būsimieji savo amato meistrai iš kelių dešimčių Lietuvos profesinio mokymo įstaigų.